Targi Made in Poland w Warszawie – fotorelacja i wywiad.

Listopad i grudzień to czas szczególnie wypełniony targami i kiermaszami rękodzieła. W weekend 25-26.10 odbyły się targi Made in Poland w Warszawie. Podczas targów udało mi się porozmawiać z organizatorkami. 

Targi Made in Poland - organizatorzy. 

Team Galerii Próżności, czyli organizatorów Made in Poland, tworzą: Ewelina, Dominika, Tomek i Michał. To grupa przyjaciół, która wspólnie pracuje nad organizacją tego wydarzenia. Każdy odpowiedzialny jest za inną część pracy, której przy organizacji targów jest bardzo dużo, m.in.:

- oprawa graficzna i techniczna imprezy, 
- sprawy organizacyjne związane z wystawcami, 
- zdobywanie patronów medialnych, 
- umowy barterowe,
- organizacja konkursów i wiele innych... 

targi Made in Poland w Warszawie.
Targi Made in Poland w Domu Polonii w Warszawie.
Fot.: Magdalena Strąk
Pomysł organizowania targów powstał z połączenia zdolności i doświadczeń organizatorów. Dominika ma zdolności manualne, od kilku lat tworzy rękodzieło i bierze udział w kiermaszach handmade. Ewelina ma kilkuletnie doświadczenie w organizacji dużych imprez targowych w branży nieruchomości. Pierwsze targi zostały zorganizowane w Soho Factory, ale kiedy pojawiła się możliwość organizacji imprez w Domu Polonii dziewczyny postanowiły wykorzystać potencjał tego miejsca. Dom Polonii mieści się przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, czyli tradycyjnym trakcie spacerowym Warszawiaków i turystów.

targi mody i rękodzieła - Made in Poland.
Warszawskie targi Made in Poland.
Fot.: Magdalena Strąk.
Organizatorzy posiadają własną stronę www i fanpage na Facebooku. Tymi kanałami informują o kolejnych wydarzeniach. Pracują także nad zdobyciem patronów medialnych oraz nad tym, by w jak największej ilości miejsc ukazała się wzmianka o organizowanych targach. Patronem kilku imprez była platforma sprzedażowa rękodzieła DaWanda. Obecnie organizatorzy imprez mogą skorzystać ze specjalnie stworzonego przez DaWandę eventownika. Informacje o imprezie zostały opublikowane m.in. w Gazecie Wyborczej, Super Ekspresie, na stronach: wawalove.pl, modnaulica.pl, freestyle.pl, itp. Informacja o targach pojawiła się również w radiu Roxy FM

Projektanci targów Made in Poland. 

targi handmade i rękodzieła - Made in Poland.
Prace projektantów Made in Poland. 
Fot.: Magdalena Strąk.
W ostatnich latach imprez targowych koncentrujących się na modzie i rękodziele jest bardzo dużo. Nie jest więc już tak łatwo przyciągnąć uwagę projektantów i klientów. Targi Made in Poland są imprezą kameralną – takie jest założenie organizatorek, wpływa na to także przestrzeń dostępna w Domu Polonii. Maksymalna ilość wystawców to około 40 projektantów. Dziewczyny dbają, by wystawcy byli różnorodni, dobierają ich starannie, aby asortyment nie powtarzał się. Oczywiście jakość wyrobów również ma ogromne znaczenie. Wielu projektantów zgłasza się sama, ale organizatorki szukają ciekawych produktów również na własną rękę. 

Udział w targach jest płatny. Koszt zależny jest od wielkości stoiska. Można wykupić udział w jednym lub w obu dniach targowych. Zdania projektantów, który dzień jest lepszy, są podzielone :) Według organizatorek decydując się na dwudniowy udział w targach można tylko zyskać. Targi zawsze przekładają się na sprzedaż – jeśli nie podczas imprezy, to później poprzez Internet. Część projektantów jest na stałe związana z Made in Poland i bierze udział prawie w każdej edycji, część to nowo pojawiające się osoby. 

Klienci - targi Made in Poland. 

Wstęp na targi dla klientów jest bezpłatny. Klienci są bardzo różni, wiec i asortyment musi być różnorodny, skierowany zarówno do osób starszych, jak i zupełnie młodych. Grupa docelowa targów jest bardzo szeroka i to moim zdaniem jest spore wyzwanie dla organizatorów. Dla tak różnorodnych osób trudno jest skompletować odpowiednią, dostosowaną do grupy ofertę. 

rękodzieło, biżuteria artystyczna - Made in Poland.
Prace projektantów - targi Made in Poland.
Fot.: Magdalena Strąk.
Na sukces imprezy ma wpływ wiele czynników. Ponieważ dużą grupę klientów stanowią spacerowicze, ogromne znaczenie ma pora roku i pogoda. Największą popularnością cieszą się imprezy w maju, czerwcu, wrześniu i oczywiście listopadzie i grudniu. Pogoda jednak nie jest jedynym czynnikiem. Według Eweliny handel to loteria. Mimo iż minione targi były już dziesiątymi organizowanymi przez team Galerii Próżności, według nich trudno jest przewidzieć czy dana impreza będzie sukcesem czy nie. Zgadzam się z Eweliną. Po kilku latach intensywnego udziału w kiermaszach mam podobną opinię :)

Atuty - targi Made in Poland.

Lokalizacja: Dom Polonii, Krakowskie Przedmieście w Warszawie. 
Cykliczność: Dzięki powtarzalności targi mają szansę na trwałe zapaść w pamięć klientów. Dla organizatorek to też duża zaleta, gdy na jednej imprezie, mogą reklamować już kolejną. Jest to udogodnienie również dla projektantów, którzy planują grafik targów.
Doświadczenie: 10 zorganizowanych edycji. 
Bankomat: Sporym ułatwieniem jest znajdujący się w budynku bankomat! :) 

Plany - targi Made in Poland. 

Do końca tego roku oraz w przyszłym imprezy na pewno będą odbywały się w Domu Polonii. Dominika i Ewelina mają pomysły i plany związane z organizacją targów w przyszłości, ale na razie nie zdradzają szczegółów. 

Najbliższe imprezy odbędą się: 
15-16 listopada i 22-23 listopada
6-7grudnia i 13-14 grudnia. 

Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawić, by udział w targach zawsze był sukcesem, zapraszam do lektury wpisu: 8 sposobów...

Podziękowania dla:
- organizatorek za możliwość przeprowadzenia wywiadu
- wystawców, którzy umożliwili sfotografowanie swoich stoisk:
ZUART - ręcznie szyte zabawki, angaretchka - moda, Renaro - biżuteria artystyczna, larimar - biżuteria artystyczna, ZuDESIGN - biżuteria z ceramiki, Lemon Lovely - słodka biżuteria, Zaczarowane Wnętrze - produkty z filcu, Boska - biżuteria handmade, in2you - biżuteria ręcznie robiona, EKOTERIA - biżuteria ekologiczna. 

0 komentarze: