Handmade w realu.

Powodzenie wśród klientów, z jakim rękodzieło spotkało się w Internecie, wywołało naturalną potrzebę bezpośredniego pokazywania prac. Środowisko rękodzielników zaczęło cyklicznie organizować kiermasze i targi, powstały sklepy stacjonarne oferujące rękodzieło i modę od młodych polskich projektantów. 

Showroomy sklepów internetowych.


Showroom rękodzieła.
Showroom Decobazaar we Wrocławiu. 
Źródło: http://www.decobloog.com
Pod koniec 2011 roku we Wrocławiu powstał showroom platformy Decobazaar, który nie tylko pełni funkcję sklepu, ale jest także narzędziem promocji twórczości projektantów rękodzieła. W showroomie prace projektantów Decobazaar prezentowane są na żywo i dzięki temu można się przekonać o ich wysokiej jakości. Od 2012 roku showroomem w Warszawie dysponuje także Pakamera. Wykorzystuje go m.in. do promocji prac projektantów wśród stylistów, którzy mogą wypożyczać je do sesji zdjęciowych. Polski oddział niemieckiego serwisu DaWanda ma swoją siedzibę przy ulicy Widok 8 w Warszawie. Biuro funkcjonuje także jako showroom dla stylistów, odbywają się tutaj spotkania i warsztaty, a także szkolenia jak rozpocząć współpracę z platformą i z powodzeniem sprzedawać swoje prace w Polsce i za granicą. W Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 57 działa także showroom sklepu internetowego Polscy Projektanci oraz showroomy poszczególnych marek.

Sklepy stacjonarne. 


sklep z rękodziełem artystycznym
Wnętrze sklepu Las Rąk, Pl. Konstytucji w Warszawie. 
Źródło: http://www.lrlr.pl
Jedną z bardzo aktywnie działających na rynku warszawskim galerii rękodzieła jest „Las Rąk - laboratorium rękodzieł”. Jej założycielką jest Zofia Borucińska, która od 2007 roku pasjonuje się ręcznie wykonywaną biżuterią. Sama zaczęła tworzyć tego typu biżuterię i ku jej zaskoczeniu prace cieszyły się dużym zainteresowaniem. Podczas targów i kiermaszy branżowych poznała wielu innych twórców, nawiązała z nimi współpracę i postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogliby oni na stałe prezentować i sprzedawać swoje prace. W 2010 roku otworzyła galerię. Sklep początkowo mieścił się przy ulicy Hożej, następnie Kruczej, kilka miesięcy funkcjonował przy Placu Konstytucji 2, a obecnie znajduje się w samym centrum Warszawy na ulicy Chmielnej 9. Poza prowadzeniem galerii właścicielka Lasu Rąk organizuje warsztaty i patronuje imprezom branżowym. Współpracuje z Ogólnopolskim Cechem Rzemiosł Artystycznych przy realizacji projektu „Certyfikat rękodzieła”. Tematowi „Certyfikatu rękodzieła” poświęciłam oddzielny artykuł. 

W Warszawie istnieje szereg innych butików, których część oferty stanowią prace rękodzielników. Są to m.in.: galeria „Camera di foto” przy Krakowskim Przedmieściu 62, sklep „Prestige” przy Alejach Jerozolimskich 42 i „Manufaktura Królewska” w Warszawskich Łazienkach oraz wiele innych, które przyczyniają się do propagowania rzemiosła artystycznego i rękodzieła. 

Targi mody i rękodzieła. 


polskie targi mody
Plakat Fashion Week Poland 10.2014.
Źródło: http://fashionweek.pl
Od kilku lat regularnie odbywają się imprezy promujące autorską modę, wyroby ekskluzywne, rękodzieło i rzemiosło. Do najważniejszym imprez modowych należą „Fashion Week Poland”, „Warsaw Fashion Weekend” oraz „Hush Warsaw”.  
FashionPhilosophy Fashion Week Poland” to jedno z największych w Polsce wydarzeń poświęconych modzie. Pierwsza edycja odbyła się jesienią 2009 roku, obecnie odbywa się cyklicznie, dwa razy w roku w Łodzi. Pomysłodawcą Polskiego Tygodnia Mody są Irmina Kubiak oraz Jacek Kłak, a organizatorem Grupa Kreatywna Moda Forte. Podczas „Fashion Week Poland” ma miejsce kilkadziesiąt pokazów mody uznanych projektantów oraz pokazów mody awangardowej. Elementem imprezy jest strefa Showroom, czyli miejsce gdzie znajdują się stoiska projektantów oraz autorskich i profesjonalnych marek. Projektanci m.in. z branży rzemiosła i rękodzieła prezentują tu swoje prace. Impreza pomaga w umacnianiu pozycji polskich marek, ułatwia projektantom nawiązywanie kontaktów ze światem biznesu oraz wspiera proces profesjonalizacji polskiego rynku mody. Z ofertą wystawców zapoznaje się ponad 15 tys. gości, wśród nich przedstawiciele mediów polskich i zagranicznych. „FashionPhilosophy Fashion Week Poland” to inicjatywa kierowana do projektantów, dziennikarzy, stylistów i przedsiębiorców oraz fanów mody. Służy prezentacji polskich trendów na kolejny sezon, wsparciu uznanych już projektantów oraz promocji młodych twórców.

Warsaw Fashion Weekend”, dawniej „Bilioneurobab”, to jedno z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń modowych organizowanych od 2005 roku w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14. W wydarzeniu udział biorą polscy projektanci, ciekawe marki i domy mody o światowej renomie. Wydarzenie jest okazją nie tylko do obejrzenia pokazów najlepszych projektantów i zapoznania się z najnowszymi trendami, ale także do nabycia najmodniejszych ubrań i akcesoriów, w tym rękodzieła. Podczas imprezy ponad 100 wystawców prezentuje swoje produkty. 

targi mody
Targi HUSH Warsaw w Arkadach Kubickiego.
Źródło: http://www.hushwarsaw.com
Pierwsza edycja targów „Hush Warsaw” odbyła się w czerwcu 2013 roku na Stadionie Narodowym, gdzie w ciągu 8 godzin wydarzenie odwiedziło około 20 tys. osób. Kolejne edycje zostały zorganizowane w październiku 2013 roku w Starym Browarze w Poznaniu, w grudniu 2013 roku w Zamku Królewskim w Warszawie. W 2014 roku targi odbyły się w czerwcu w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego, a kolejna impreza planowana jest na 13-14 grudnia. 

Fashion Democracy” to nowy projekt organizatorów „Warsaw Fashion Weekend”. Podczas wydarzenia projektanci mody, dodatków oraz akcesoriów wyposażenia wnętrz wystawiają swoje kolekcje na sprzedaż. Targi w 2013 roku odbywały się w centrum handlowym Bluecity, a dwie imprezy roku 2014 odbyły się w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich. Poza Warszawą targi Fashion Democracy odbywają się w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach.

Wymienione wyżej wydarzenia nastawione są przede wszystkim na promowanie mody, jednak na imprezach swoje wyroby prezentują także marki rzemieślnicze i rękodzielnicze. Ze względu na skalę oraz prestiżowy charakter warto wziąć w nich udział i promować swoją markę. 

Ogromna ilość imprez organizowana jest także głównie dla środowiska rękodzieła artystycznego. Jedną z większych imprez tego typu, jest organizowany przez Międzynarodowe Targi Poznańskie „Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych”. 
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych.
Strona www Festiwalu, edycja 5-7.12.2014r.
Źródło: http://festiwal.mtp.pl/pl
Międzynarodowe Targi Poznańskie organizują festiwal od 2004 roku. Powstał on z myślą o prezentacji i popularyzacji unikatowych prac z różnych dziedzin sztuki. Do udziału w targach zapraszani są malarze, fotografowie, rzeźbiarze, artyści ludowi, a także osoby zajmujące się ręcznym tworzeniem oryginalnej ceramiki i szkła, biżuterii, ubiorów oraz ciekawych elementów wystroju wnętrz. Podczas wydarzenia mają miejsce pokazy i warsztaty rękodzieła.

Wiele imprez na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń branży rękodzieła. Tego typu kiermasze organizowane są w całej Polsce, ich kalendarium można znaleźć m.in. na blogu galerii Pakamera

W Warszawie są to m.in.:
targi „MiszMasz” w centrum handlowym Bluecity, targi „Made in Poland” w Domu Polonii, Fashion in Warsaw” w Kinotece w Pałacu Kultury, Och!Bazar” , Przetwory” organizowane w dawnych Zakładach Optycznych na Pradze i w Soho Factory, Art Market Poland” w Domu Słowa Polskiego, i wiele innych. 

Czy warto brać udział w kiermaszach? Przeczytaj artykuł i podziel się swoimi doświadczeniami!  

0 komentarze: