Rodzaje postów i interakcji, a zasięg i zaangażowanie na Facebooku.

W artykule „Jakie treści publikować na Facebooku – content marketing” pisałam o czym należy pamiętać tworząc treści, nie tylko na Facebooka, ale tak naprawdę zawsze i wszędzie, gdy piszemy o swojej marce i produktach. O zasadach Edge Ranku na Facebooku też była już mowa na blogu. Sednem content marketingu i Edge Ranku jest atrakcyjność treści, które tworzymy dla naszych odbiorców i reakcje grupy docelowej na te treści. Treści, które publikujemy muszą być na tyle ciekawe dla naszych fanów, by wywołać odpowiednie reakcje – zaangażowanie. Na Facebooku trzeba dążyć do wywołania interakcji między naszymi treściami, a użytkownikami, czyli m.in. polubień, udostępnień i dyskusji w komentarzach. Dzięki przyciągającym i angażującym treściom uzyskamy fanów i klientów, a ich reakcje na nasze wpisy spowodują, że Edge Rank Facebooka uzna je za atrakcyjne i wyświetli je wyżej w News Feedzie oraz u większej ilości naszych fanów.

Składniki algorytmu Facebooka.
Facebook wartościuje nasze wpisy nie tylko po tym jak reagują nasi fani, ale także ze względu na rodzaj postów. Natomiast rodzaje wpisów i aktywności użytkowników na Facebooku przekładają się na zasięg i zaangażowanie

ZASIĘG, czyli ilu użytkownikom Facebook wyświetli nasz post i ZAANGAŻOWANIE, czyli jaki rodzaj aktywności u użytkowników Facebooka wzbudzi nasz post i ilość tych reakcji.


Rodzaje postów, a zaangażowanie i zasięg jakie generują:


Status – czyli sam tekst, osiąga duży zasięg, ale małe zaangażowanie, czyli tego typu post zostaje przez Facebooka wyświetlony stosunkowo dużej ilości fanów Twojego fan page`a, ale nie wywołuje ich reakcji (trochę inaczej sytuacja wygląda, gdy tego typu post publikują znajomi). 

Link post – wpis w formie linku przekierowującego na inną stronę www, wpisy z linkami mimo iż są powszechnie stosowane, mają mały zasięg i zaangażowanie.

Photo post – powszechnie stosowany typ wpisu, czyli grafika oraz krótki tekst, generują zaangażowanie, choć mają mniejszy zasięg od statusów i video.

Video post – nie chodzi tu o linki do filmów video umieszczonych na Youtube, ale o filmy wgrane bezpośrednio na Facebooka, generują duży zasięg i zaangażowanie.

W zależności od tego co chcemy uzyskać publikujemy dany rodzaj wpisu:

Zaangażowanie (kolejność od największego zaangażowania do najmniejszego): video, photo, status, link.

Zasięg (kolejność od największego zasięgu do najmniejszego): status, video, photo, link. 

Rodzaje aktywności i ich wartość według algorytmu Facebooka:


1. Udostępnienie wpisu przez użytkowników jest cenione najwyżej.
2. Następnie wpis na fan page`u.
3. Komentarz pod postem.
4. Na ostatnim miejscu znajduje się like, czyli polubienie treści.

Początkowo algorytm Facebooka opierał się na trzech składnikach: Affinity, Weight i Decay. Edge oznacza jakąkolwiek aktywność, która tworzy News Feed, czyli wpisy, ale także polubienia, komentarze, tagi, itd.

Affinity (Powiązania) – mierzy ilość powiązań jakie ma użytkownik z treściami innych użytkowników i stron. Im więcej interakcji tym częściej treści przez nich publikowane są wyświetlane w News Feedzie użytkownika.

Weight (Zaangażowanie) – ocenia rodzaj postu, czyli czy wpis jest grafiką, linkiem, video czy tylko tekstem (statusem), a także rodzaj reakcji użytkowników na wpisy, czyli udostępnianie treści, komentarze i polubienia. 

Time Decay (Wiek postu) – Facebook nie wyświetla wpisów chronologicznie, jednak wiek publikacji ma znaczenie, starsze posty są rzadziej wyświetlane w Aktualnościach użytkowników, spadają na dalsze pozycje w News Feedzie.  

Facebook Edge Rank - algorytm.
Facebook Edge Rank - grafika stworzona przez Socialbakers.


Dziś te składniki nadal są ważne, choć Facebook nie nazywa już swojego algorytmu Edge Rankiem, a sam algorytm, który można określić jako filtr treści, z czasem stał się znacznie bardziej skomplikowany i wciąż się zmienia

Z tematyką Edge Ranku związane są także: story bumping, last actor, click-baiting i trending.


Story bumping – Facebook wyświetla nie tylko nowe posty, ale także starsze posty, których użytkownik nie miał czasu zobaczyć lub nie przejrzał na tyle daleko historii w News Feedzie podczas poprzedniej wizyty na FB. Starsze posty są wyświetlane podczas kolejnej wizyty użytkownika, ale tylko wtedy, gdy nadal wzbudzają zainteresowanie innych użytkowników – mają polubienia, komentarze, itd. 

Last Actor – Facebook śledzi ostatnie 50 interakcji danego użytkownika, np. polubienia postów stron czy komentarze pod postami znajomych. Algorytm bierze pod uwagę te dane i na ich podstawie wyświetla w News Feedzie posty użytkowników i firm, z którymi wchodziliśmy w interakcje, uznając, że tymi treściami będziemy bardziej zainteresowani.

Click-Baiting – to określenie postów w formie linków, które wyłącznie nakłaniają do wykonania jakiejś czynności, a nie zawierają treści, która mówi o tym co zawiera link. Według badań Facebooka użytkownicy wolą posty, w których nagłówek informuje o tym czego mogą się spodziewać po kliknięciu linka i mogą zadecydować przed kliknięciem czy chcą przejść do artykułu czy nie. Dlatego posty w formie linku powinny być publikowane jako nagłówek, mała miniatura zdjęcia wraz z krótkim opisem, czyli po prostu automatyczna opcja „link post” oferowana przez Facebook.
Oceniając taki post Facebook będzie brał pod uwagę dwa czynniki:
1. ile czasu użytkownicy spędzają na stronie po kliknięciu na link, czy rzeczywiście czytają dany artykuł, czy od razu wracają na Facebooka.
2. współczynnik kliknięć w linka, a polubienia i komentarze oraz dzielenie się postem ze znajomymi. 

Trending – funkcja Facebooka, która wyświetla listę tematów, które mogą być interesujące dla użytkownika. Są to tematy, które uzyskały dużą popularność na Facebooku. Lista jest spersonalizowana, czyli oparta na treściach, którymi interesował się do tej pory użytkownik. Trending bierze pod uwagę kraj i miasto, z którego pochodzi użytkownik i spośród bieżących tematów (hot topics) wybiera te, którymi użytkownik może być zainteresowany. Po kliknięciu tej opcji wyświetlą się najpopularniejsze posty znajomych i stron dotyczące danego tematu. Wpisy dotyczące aktualnych wydarzeń czy szeroko poruszanych tematów wśród danej grupy docelowej otrzymają większy zasięg. 

Warto zwrócić uwagę także na:

Czas interakcji – przez algorytm oceniany jest także czas, w którym miała miejsce interakcja z wpisem. Im szybciej po opublikowaniu wpis generuje interakcje użytkowników, tym lepiej, bo tym wyżej zostanie oceniony przez algorytm Facebooka.

Posty promocyjne – Facebook stara się ograniczyć ilość postów o treściach wyłącznie promocyjnych i ogranicza ich zasięg. Chodzi o posty, które: 

1. wyłącznie nakłaniają do kupienia produktów czy zainstalowania aplikacji.
2. skorzystania z promocji, konkursu, loterii bez wyraźnego kontekstu.
3. posty typowo reklamowe, które powielają treści zawarte w reklamach.

Facebook wyżej ocenia treści publikowane przez naszych znajomych, a nie stron których fanami jesteśmy. Jeśli dany użytkownik bierze udział w dyskusji ze swoimi znajomymi lub w danym czasie komentują wspólnie jakieś wydarzenie – te treści będą wyświetlały się jako pierwsze. 
Jako firma o miejsce w News Feedzie konkurujemy ze znajomymi naszych fanów oraz z innymi fan page`ami, dlatego uzyskanie wysokiego organicznego zasięgu (czyli zasięgu nieopłaconego) jest naprawdę trudne i wymaga przemyślanej strategii, którą trzeba uzupełniać płatnymi kampaniami. 

Facebookowy przewodnik po News Feedzie można ściągnąć ze strony Facebook for Business. 

0 komentarze: