Internetowy rynek rękodzieła.

Internetowa branża rękodzieła.
Trwające od około 2005 roku zjawisko rozwoju polskiego rynku rękodzieła artystycznego jest tematem, który trudno wyczerpać i nie sposób opisać go w jednym artykule. Poniżej przedstawiam jedynie ogólny zarys rozwoju tej branży. Jest kilka czynników, które spowodowały, że rękodzieło artystyczne cieszy się w Polsce ogromną popularnością.


Unia Europejska i motywy ludowe.


Moim zdaniem ogromne znaczenie miało wejście Polski w 2004 roku do Unii Europejskiej. Pojawiło się wówczas wiele dyskusji na temat tożsamości narodowej oraz cech wyróżniających Polskę. Organizowano konkursy na produkty mające być pamiątkami z Polski
Konkurs pamiątka z Polski.
Plakat konkursu "Pamiątka z Polski". 
Źródło: http://cepelia.pl
Konkursy te wzbudzały spore zainteresowanie, projektanci sięgali często po wzornictwo kojarzące się z Polską, wielu z nich zaczęło wykorzystywać charakterystyczne motywy ludowe. Przykładem takiego konkursu był konkurs na „Pamiątkę z Polski” organizowany w 2009 roku przez Fundację „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło.
Dzięki funduszom unijnym wiele osób, w tym również ja, otworzyło działalności gospodarcze związane z rękodziełem.
Po 2005 roku zapanowało prawdziwe szaleństwo na motywy ludowe, nie tylko w rękodziele. Moda na produkty z tego typu wzorami wciąż trwa. Jedną z marek, która podbiła rynek wykorzystując znany motyw wycinanki ludowej, jest marka GOSHICO
Motywy ludowe w designie.
Torebka GOSHICO kolekcja New Folk.
Źródło: http://www.sklep-goshico.com
Produkty tej marki często reprezentują polski design na międzynarodowych wystawach. Zwrócenie uwagi na polskie motywy, wywołało zainteresowanie tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi, takimi jak: szydełkowanie, haftowanie czy koronka.
W miarę rozwoju branży rękodzieła w Polsce, wzrósł także popyt na wyroby wykonywane ręcznie. Produkty handmade wyróżniały się wzornictwem i wysoką jakością na tle wyrobów masowych, dlatego klienci coraz częściej zaczęli sięgać po unikatowe prace rękodzieła. Dzięki temu powstało środowisko rękodzielników, w dużej mierze składające się z młodych ludzi, którzy zaczęli wykorzystywać Internet jako kanał do promocji i sprzedaży swoich prac. Powstały blogi o tematyce rękodzielniczej, sklepy internetowe, fora branżowe, zaczęto organizować szkolenia, warsztaty i kiermasze.


Sklepy internetowe.


Z oczywistych względów ogromne znaczenie dla powstania internetowego rynku rękodzieła miał coraz szerszy dostęp do Internetu, rozwój e-handlu i systematycznie rosnąca chęć Polaków do dokonywania zakupów on-line.
W 2005 roku w USA zaczęła działać galeria internetowa oferująca produkty wykonane ręcznie – Etsy.
Zagraniczne sklepy internetowe.
Strona www galerii Etsy.
Źródło: https://www.etsy.com
Działalność tego sklepu miała wpływ na polski rynek. Pierwsza galeria internetowa oferująca produkty handmade w Polsce powstała również w 2005 roku i była to galeria Wylęgarnia Pojedynczych Egzemplarzy. Do najbardziej popularnych dziś sklepów rękodzieła i designu należą portale Pakamera Artystyczna i Decobazaar. Oba sklepy powstały mniej więcej w tym samym czasie w 2005 roku. Był to rok, w którym branża e-commerce w Polsce przeżywała rozkwit.
Sklepy internetowe z rękodziełem.
Strona www galerii Wylęgarnia.
Źródło: http://wylegarnia.com
Wzrosło zainteresowanie Internetem oraz możliwościami, jakie daje. Powodzenie wymienionych powyżej serwisów świadczy o prężnie rozwijającym się rynku rękodzieła w Polsce. Rodząca się moda na wyroby handmade i brak konkurencji sprawiły, iż serwisy od początku nie miały problemów ze znalezieniem projektantów chętnych do wystawiania towarów i klientów zainteresowanych ich kupnem.

Sukces serwisów pakamera.pl i decobazaar.com oraz trwająca w Polsce moda na rękodzieło spowodowały, iż powstało szereg innych sklepów oferujących rękodzieło. Na uwagę zasługują: Arsneo, Trendymania i polski oddział niemieckiego serwisu DaWanda. Są to multibrandowe sklepy posiadające bardzo szeroki asortyment, m.in. biżuterię artystyczną, elementy wyposażenia wnętrz, w tym ceramikę i wyroby ze szkła, torby, ubrania, szale i czapki oraz wiele innych produktów. Galerie te w różnym stopniu kładą nacisk na nowoczesny design, modę i tradycyjne techniki. Serwis specjalizujący się w biżuterii artystycznej i innych wyrobach jubilerskich to m.in. Galeria Olissima. Sklepy prezentujące niezależne marki i projektantów mody to platformy Showroom, Mostrami i BoutiqueLaMode.


Internetowe fora i blogi.


Internetowe blogi i fora.
Strona www bloga galerii Decobazaar.
Źródło: http://www.decobloog.com
Ilość blogów poświęconych tematyce rękodzieła artystycznego jest ogromna. Blogi prowadzą zarówno sklepy internetowe, jak i sami twórcy. Galerie internetowe dzięki prowadzonym blogom i forom, rozpowszechniają wiedzę o rękodziele i projektantach oraz umożliwiają im komunikację wewnątrz branży. Blogi portali „Pakamera” example oraz „Decobazaar” decobloog poruszają takie tematy jak najnowsze trendy, design, moda i handmade. Opisują projektantów i ich prace oraz wydarzenia branżowe. Opisują ciekawe projekty artystyczne z całego świata i pobudzają do dyskusji na ich temat.
Forum polskiej DaWandy zostało stworzone, by użytkownicy tej platformy mogli komunikować się ze sobą, wymieniać pomysłami, radami. Dzięki forum mogą poznać innych użytkowników i ich produkty. Na Dawandzie działają także grupy dyskusyjne.
Blogi prowadzi także większość projektantów, by prezentować na nich swoje prace. Twórcy korzystają z dostępnych w Internecie narzędzi, by dotrzeć do potencjalnych klientów. Zakładają konta na portalach społecznościowych Facebook, Twitter czy Google +, prezentują swoje prace i pracownie na Youtube i Pinterest.
Portale internetowe.
Strona www portalu Mamy Cel.
Źródło: http://mamycel.pl
Powstają grupy dla których rękodzieło jest pracą i pasją oraz środowiska rzemieślników tworzących w danej technice artystycznej. Na Facebooku działają grupy skupiające twórców, m.in. „Grupa sutaszowiczek” do której należy około tysiąca członków i grupa „Rękodzieło nasza pasja” do której należy ponad 6 tys. członków. Działa wiele portali, które skupiają twórcze osoby chcące podzielić się z szerszym gronem swoją pasją. Tego typu portalem jest m.in. serwis „Mamycel.pl – Pasja sposobem na życie”.Targi, kiermasze i sklepy stacjonarne. 


Ze świata wirtualnego rękodzieło artystyczne wyszło także do realnego. Zaczęto organizować targi i kiermasze, a także otwierać sklepy, w których głównym asortymentem są prace handmade. Zapraszam do przeczytania artykułu na ten temat: Handmade w realu. 

Powyższy artykuł to w pewnym sensie mapa świata rękodzieła. Trzeba ten świat znać, jeśli chce się być jego częścią. Znajomość branży, w której się działa to przecież podstawa. Na Craft Point Social znajdziecie artykuły omawiające szerzej wspomniane tutaj zagadnienia oraz inne inicjatywy koncentrujące się na rękodziele i rzemiośle artystycznym.

0 komentarze: