Mapa rzemiosła artystycznego Warszawy.

Rosnąca moda na unikatowe wyroby wysokiej jakości powoduje, że rośnie grupa osób zainteresowanych karierą w rzemiośle. Temat rękodzieła i rzemiosła poruszany jest przez media, artykuły na ten temat ukazują się regularnie w prasie, m.in. w Polityce, Pierwszy Milion, Gazecie Wyborczej i w wielu innych. Produkty rękodzieła można oglądać w prawie każdym magazynie modowym czy wnętrzarskim

W 2007 roku powstała publikacja Magdaleny Stopy o warszawskich pracowniach rzemieślniczych. Stowarzyszenie Nasz Norblin w ramach projektu Made in Warszawa odwiedziło pracownie rzemieślnicze i stworzyło stronę www, na której znajduje się spis pracowni. Poniżej krótka informacja o tych inicjatywach wraz z linkami do poszczególnych stron, na których znajdziecie więcej informacji, jeśli temat Was zainteresuje. 

Made in Warszawa – zrobione po warszawsku. 


Projekt Made in Warszawa.
Strona www projektu Made in Warszawa - Stowarzyszenie Nasz Norblin. 
Źródło: http://www.madein.waw.pl
Z inicjatywy Stowarzyszenia Nasz Norblin powstała strona internetowa, która poświęcona jest m.in. warszawskim zakładom rzemieślniczym. Inicjatorem projektu i administratorem strony jest Krzysztof Wittels. Na stronie znajdą się krótkie opisy tradycyjnych zakładów rzemieślniczych warszawskiego Śródmieścia oraz prezentacje słynnych zakładów przedwojennej Warszawy. Prezentowane materiały powstały przy okazji opracowywania Mapy Najciekawszych Zakładów Rzemieślniczych Śródmieścia Warszawy, którą można otrzymać bezpłatnie od Stowarzyszenia. Materiały gromadzone były we wrześniu i październiku 2009 roku. Organizatorzy projektu odwiedzili wówczas dwadzieścia istniejących zakładów rzemieślniczych. Wynikiem tych spotkań są krótkie opisy pracowni oraz zdjęcia przedstawiające pracownie.

Mapa zakładów rzemieślniczych Warszawy.
Mapa zakładów rzemieślniczych Śródmieścia Warszawy.
Źródło: http://madein.waw.pl/zaklady
Inicjatywa Stowarzyszenia była kontynuowana w 2011 roku. Trzecia edycja projektu Made in Warszawa 3.0 - zrobione po warszawsku również skupiała się na warszawskich zakładach rzemieślniczych. Projekt miał charakter edukacyjny i był skierowany do warszawskich gimnazjalistów. W ramach projektu zostały zorganizowane m.in. warsztaty filmowe, które obejmowały wizyty w tradycyjnych warszawskich zakładach rzemieślniczych i przeprowadzanie wywiadów z rzemieślnikami. Filmy – krótkie wywiady z twórcami rzemiosła oraz opisy pracowni zostały zaprezentowane na blogu projektu oraz na kanale youtube.

Publikacje Magdaleny Stopy. 


Rzemieślnicy warszawscy.
Rzemieślnicy warszawscy - Magdalena Stopa.
Źródło: http://www.magdalenastopa.pl 
Magdalena Stopa – historyczka sztuki i dziennikarka, autorka książek o Warszawie, m.in. książki opowiadającej historię 14 pracowni rzemieślniczych - Rzemieślnicy warszawscy. Niektóre z opisanych pracowni zostały założone w połowie XIX wieku, a obecnie prowadzone są przez kolejne pokolenia rzemieślników. W niewielkim albumie znajduje się zaskakująco duża ilość przepięknych zdjęć autorstwa Jana Brykczyńskiego oraz zdjęć ze zbiorów poszczególnych pracowni. Pełno w niej również ciekawych informacji o technologiach rzemieślniczych, niestandardowych zamówieniach, które przyszło realizować rzemieślnikom i historiach pracowni nierozerwalnie związanych z losami Warszawy

Pracownia sztuki dekoracyjnej d. Bracia Łopieńscy.
Pracownia sztuki dekoracyjnej d. Bracia Łopieńscy. 
Źródło: http://madein.waw.pl/zakladyMielczarek – Kulak Artystyczna Pracownia Wyrobów Oświetleniowych.
Mielczarek – Kulak Artystyczna 
Pracownia Wyrobów Oświetleniowych.
Źródło: http://oswietlenie.strefa.pl 0 komentarze: