Czy warto brać udział w targach i kiermaszach rękodzieła?

Imprez branżowych promujących modę i rękodzieło artystyczne odbywa się obecnie bardzo dużo, szczególnie pod koniec roku, w okresie przedświątecznym. Część z nich to wydarzenia, w których udział jest darmowy, uczestnictwo w tych najbardziej popularnych sporo kosztuje. Udział w targach, nawet tych bezpłatnych zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami. Trzeba wziąć pod uwagę przygotowanie większej ilości produktów, opakowań firmowych, wizytówek, ulotek czy banera, a także koszty dojazdu i ewentualnego noclegu. Zanim podejmiesz decyzję o udziale i zainwestowaniu swojego czasu i pieniędzy, sprawdź czy warto! Poszukaj opinii o targach od osób które brały udział we wcześniejszych edycjach, poszukaj informacji na temat wydarzenia i oceń do jak szerokiego grona potencjalnych klientów docierają organizatorzy. Zapytaj też samych organizatorów w jaki sposób reklamują targi.

festiwale, targi i kiermasze rękodzieła.
Z mojego doświadczenia wynika, że na imprezach tego typu sprzedaż jest nieduża. Oczywiście zdarzają się targi, na których zysk jest spory, ale należą one do mniejszości. Trzeba się zastanowić co jest naszym celem. Czego oczekujesz? Sprzedaży, promocji, nawiązania kontaktów? Takie imprezy należy zawsze traktować jako promocję marki, czyli okazję do zaprezentowania siebie i swoich produktów, a nie jako sprzedaż produktów. Dlatego ważne jest, by nasze stoisko było obrandowane i żeby mieć w ręku garść ulotek bądź wizytówek do rozdania.

Trudny wybór...


Brałam udział w imprezach profesjonalnie zorganizowanych, szeroko reklamowanych, na których sprzedaż i frekwencja były bardzo niskie. Zdarzały się też takie, gdzie mimo polowych warunków publiczność przybywała tłumnie. Byłam na kiermaszu gdzie organizatorzy nie zapewnili oświetlenia…i klienci wynosili produkty na zewnątrz, by móc im się bliżej przyjrzeć ;) Trudno jest więc przewidzieć czy impreza będzie sukcesem czy nie, ale warto próbować i decyzję o udziale podejmować świadomie. Warto brać udział w imprezach, które odbywają się cyklicznie, ponieważ organizatorzy po każdym takim wydarzeniu uczą się jak lepiej, bardziej profesjonalnie je przygotowywać.  

Dlaczego warto...


Sprzedaż rękodzieła poprzez Internet wiąże się z tym, że rzadko otrzymujemy opinię o produkcie. Polscy klienci nie mają jeszcze zwyczaju każdorazowo po dokonanym zakupie wystawiać komentarzy. Dzięki udziale w targach z pewnością otrzymasz takie informacje. Pozytywne opinie zachęcają do dalszej pracy, uwagi krytyczne pobudzają do ulepszania oferty. Zarówno klienci jak i współwystawcy nierzadko sami podpowiadają ciekawe rozwiązaniaPoznasz swoich klientów, innych projektantów, a o zaletach wyjścia na świat z pracowni nie wspominam ;) 

Jeśli jednak nie angażujesz się w wydarzenia tego typu, odwiedzaj je jako klient. Każdego roku staram się być na jak największej liczbie kiermaszy. Bardzo lubię ich atmosferę. Teraz widzę, że przy tak szerokiej ofercie i nagromadzeniu w jednym miejscu tylu ciekawych produktów, często trudno podjąć decyzję o zakupie. Dlatego zbieram wizytówki, by później w domu wyszukać w Internecie ciekawiące mnie marki :)

1 komentarz:

  1. Uważam, że warto wybrać się na targi, szczególnie jeśli ta dziedzina nas interesuje. Można właśnie chociażby zebra wizytówki i w odpowiednim czasie z nich skorzystać.

    OdpowiedzUsuń