W jaki sposób wykorzystać Slideshare do promocji marki i produktów?

Slideshare to narzędzie, platforma content marketingowa, które możesz wykorzystać w swojej strategii marketingowej, by promować produkty i markę. Jest to narzędzie, dzięki któremu Twoja prezentacja może zyskać dużo większą widoczność w sieci. Publikowanymi na Slideshare prezentacjami łatwo jest się dzielić na kanałach social media. Slidashare generuje kod (embed), który możesz wkleić na swoją stronę www czy bloga. Slideshare jako narzędzie marketingu nie jest jeszcze w Polsce powszechnie wykorzystywany, nie skupia dużej grupy potencjalnych klientów. Można je jednak wykorzystać do tego, by urozmaicić treści, które tworzycie. Slideshare jest kanałem, który dobrze pozycjonuje treści w Google. I z tego powodu również warto mieć tu konto i publikować prezentacje. 

Slideshare komunikuje się z odbiorcami głównie poprzez treści wizualne. W związku z tym prezentacje tam umieszczane muszą być bez zarzutu jeśli chodzi o fotografie i grafikę. Dla marek modowych, rękodzieła czy biżuterii artystycznej, które sprzedają swoje produkty przez Internet i tak jest to podstawa. Slideshare wpisuje się w trend visual content marketingu, czyli przekazywania informacji poprzez obraz i krótkie treści, typu instrukcje krok po kroku. Użytkownicy szukają tu przede wszystkim tutoriali, poradników, instrukcji, a także inspiracji oraz ciekawostek. Dlatego warto tu umieszczać właśnie tego typu treści. 

Na co warto zwrócić uwagę tworząc prezentacje na Slideshare?:


1. Przede wszystkim dobrze zaprojektowane, estetyczne slajdy.

2. Treści należy ująć w krótkie, proste zdania. Nie można umieszczać na jednym slajdzie zbyt dużo treści. Jeśli przedstawiasz siebie jako twórcę, podziel slajdy na sekcje, np. wykształcenie, doświadczenie, nagrody, uczestnictwo w targach. Obowiązuje tu zasada typowa dla prezentacjikrótko, prosto i ciekawie.

3. Ważne są piękne zdjęcia, dobra grafika i typografia – przyciągają uwagę, wywołują w odbiorcy pozytywne wrażenia estetyczne.

4. Używaj słów kluczowych związanych z Twoją marką – to ułatwi znalezienie Twoich treści. Słowa kluczowe umieść w tytule, opisie i tagach. Używaj ich nawet w nazwie pliku, który ładujesz na Slideshare.

5. Postaraj się przyciągnąć uwagę ciekawymi tytułami, np. stosuj pytania lub „wyliczanki”, np. 10 najchętniej kupowanych produktów marki (tego typu prezentacja zamiast zwykłego katalogu produktów).

6. Prezentacja może zawierać linki odsyłające przykładowo do stron z treścią rozszerzającą dany temat lub kierujące na Twoją stronę www czy kanały social media. Mogą zawierać także filmy

7. Jeśli stworzysz prezentację podziel się nią na firmowych kanałach – wwwblogufacebooku itd.

8. Jeśli Twoja prezentacja zawiera treści biznesowe i posiadasz stronę marki na LinkedIn warto połączyć konta i publikować prezentacje także na LinkedIn.


Prezentacja o platformie Slideshare:

Jakie treści publikować? 


Ważne, aby treści były ciekawe i użyteczne dla klienta. Pomyśl jakie informacje o Tobie i Twoich produktach mogłyby klienta zainteresować? Zastanów się o co najczęściej pytają klienci na targach? Na Slideshare obowiązuje taka sama zasada jak na innych kanałach, czyli nie tworzymy treści typowo sprzedażowych, ofertowych. Oferta, produkty i marka są przedstawiane w tle, a na pierwszym planie jest ciekawy lub użyteczny temat związany np. z branżą lub produktami. 

Przykłady tematów prezentacji na Slideshare:


Opowiedz historię swojej marki w sposób, który przyciągnie uwagę – najważniejsze momenty w drodze do stworzenia firmy. 

Staraj się nie umieszczać slajdów z ofertą, raczej opowiedz historię tworzenia danego wzoru produktu, jakie były inspiracje, jak wyglądał proces projektowania – kulisy Twojej pracy na pewno zaciekawią fanów. 

Sprawozdanie, fotorelacja z udziału w targach. Taka prezentacja z pewnością będzie chętniej oglądana, niż zwykłe zdjęcia z targów, które wrzuca wiele osób. Zdjęcia wraz z krótkim komentarzem będą ciekawsze i przyciągają uwagę Twoich fanów.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o Twoje produkty.

Wskazówki i porady –  są to tematy chętnie czytane, np. jak dbać o Twój wyrób (czyścić, prać), by jak najdłużej cieszyć się jego dobrym wyglądem. 

Jeśli wykonujesz produkty, które można nosić na wiele sposobów, pokaż to na slajdach.

Slideshare to jedno z wielu darmowych narzędzi, które można wykorzystać do promocji swojej firmy. Trzeba jednak poświęcić sporo czasu na przygotowanie profesjonalnych prezentacji. Może w tym pomóc Haiku Deck – aplikacja z którą współpracuje Slideshare i która umożliwia stworzenie prezentacji on-line. Estetyka prezentacji i użyteczność treści mają znaczenie, wpływają na opinię klientów o Twojej marce. Jest to szczególnie ważne dla marek handmade, modowych czy designu. Estetyka publikowanych treści (zdjęć, opisów, prezentacji) przekłada się na opinię o produkcie i marce.

Ciekawe prezentacje wybierane są przez Slideshare na główną stronę kanału – Featured albo Top of the day. Takie prezentacje mają szansę zdobyć ogromną oglądalność – dlatego warto spróbować! Jeśli chcesz, by Twoja prezentacja została wybrana lub chcesz dotrzeć ze swoją ofertą poza Polskę, oczywiście musi być ona w jęz. angielskim. 

Przykłady inspirujących prezentacji znajdziecie na kanale Travel World Passport, promującym blog podróżniczy.

Jeśli tworzycie prezentacje na SlideShare, koniecznie podzielcie się nimi na stronie Craft Point Social na Facebooku

Krótki poradnik dotyczący tworzenia prezentacji na Slideshare:0 komentarze: