Czy znasz Cech Rzemieślników Artystów?

Salon Artystów Rzemiosła.
Salon Artystów Rzemiosła - projekt OCRA.
Źródło: http://www.salonartystowrzemiosla.pl
Pisałam o inicjatywach, których celem jest dbanie o wysoki poziom rękodzielnictwa polskiego, takich jak Certyfikat rękodzieła czy Znak jakości Poland Handmade. Działaniom Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów również przyświeca taki cel. Chcę Was zainteresować tą organizacją i zachęcić przynajmniej do poczytania o niej, zajrzenia na stronę i fanpage. Poniżej kilka przykładów ich działań, które być może spowodują, iż rozważycie czy warto wstąpić w szeregi Cechu. 

OCRA jest to organizacja, która zrzesza rzemieślników pochodzących z tradycyjnych pracowni rzemieślniczych, historia niektórych z nich sięga XIX wieku! Myślę, że należenie do grona tak wybitnych twórców to nie lada wyróżnienie i prestiż. 

Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów swoją siedzibę ma w centrum Warszawy przy ulicy Marszałkowskiej. Jest to organizacja, która działa od 1989 roku. Założycielem jej i pierwszym prezesem był Zygmunt Dzierlamistrz stolarstwa artystycznego. Od maja 2009 roku funkcję tą pełni Olga Werbeniec – mistrz kaletnictwa. Dzięki aktywności Pani Olgi działania Cechu nabrały rozpędu i nowego ducha. 

Projekt Faber - OCRA.
Źródło: http://www.projektfaber.pl
Organizacja jest otwarta na przyjmowanie nowych, utalentowanych rękodzielników – warunki przystąpienia do Cechu opisane są na stronie organizacji. Jednym z problemów, z jakimi boryka się środowisko rzemieślnicze, jest brak uczniów, młodych osób, chętnych do szkolenia się w tradycyjnych technikach rzemiosła, takich jak szewstwo, kaletnictwo czy zegarmistrzostwo. W ostatnich latach pojawiły się jednak nowe marki, które z powodzeniem działają w tych obszarach, np. Aga Prus, Fun in design czy Loft37. O tym, że Polacy coraz bardziej cenią rzemiosło i wysoką jakość wykonania, świadczy duża popularność ich produktów.

Cech organizuje wspólne stoiska, ekspozycje i pokazy rzemiosła artystycznego na największych targach i wystawach w Polsce i za granicą. Na przestrzeni kilku ostatnich lat były to m.in. Amberif w Gdańsku i Złoto Srebro Czas w Warszawie oraz wystawy czasowe w Mediolanie i na Wystawie Światowej w Szanghaju.

Programy szkoleniowe. 


Cech jest także pomysłodawcą dwóch projektów, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zrealizowanego wraz z m.st. Warszawą w latach 2011-13 projektu szkoleniowego Faber – rzemiosło motorem tworzenia zawodów kreatywnych oraz przeprowadzonego w latach 2011-2012 Salonu Artystów Rzemiosła

Introligatorstwo artystyczne.
Introligatorstwo artystyczne - Kurtiak i Ley.
Źródło: http://www.kurtiak-ley.pl
Program szkoleniowy FABER był skierowany zarówno do osób już wykształconych w rzemiośle, jak i uczniów. Zajęcia składały się z części teoretycznej oraz praktyk. Omawiane były takie zagadnienia jak historia sztuki i rzemiosła, historia mody i dekoracji wnętrz, kreacji artystycznej i estetyki, kompozycji, kolorystyki, konserwacji zabytków i ochrony dziedzictwa narodowego, a także przedsiębiorczości z elementami marketingu i e-marketingu. Część praktyczna projektu obejmowała wizyty w pracowniach rzemieślniczych, muzeach, galeriach i pracowniach konserwacji zabytków, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z tradycyjnymi i nowoczesnymi technikami wytwarzania rzemiosła. 

Miniatura gitary dla Marka Knopflera - Tomasz Gil.
Miniatura gitary dla Marka Knopflera -Tomasz Gil. 
Źródło: http://tomgrav.pl
Drugi projekt współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej realizowany był z m.st. Warszawą oraz Towarzystwem Amicus. Był to projekt Salon Artystów Rzemiosła – cykl szkoleń i targów rzemiosła artystycznego. Celem projektu było podniesienie kompetencji rzemieślników w zakresie przedsiębiorczości, zwiększenie poziomu sprzedaży wyrobów rzemiosła artystycznego oraz zbliżenie świata nowoczesnego designu i rzemiosła.  Odbyło się sześć imprez targowych (Warszawa, Łódź, Białystok). Sylwetki uczestników projektu zostały przedstawione w e-katalogu Polskie Rzemiosło Artystyczne oraz na stronie www Salonu. Szkolenia, które odbyły się w ramach projektu, poruszały takie zagadnienia jak najnowsze trendy marketingu i budowanie marki. Skierowane były nie tylko do profesjonalistów, ale również osób wykonujących rzemiosło artystyczne i planujących otworzyć działalność oraz innych osób związanych z rzemiosłem i rękodziełem. 

Tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych.


Jednym z wielkich sukcesów Cechu jest wznowienie nadawania przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tytułu Mistrza Rzemiosł Artystycznych. Historia nadawania tego honorowego tytułu sięga roku 1977. Tytuł nadawany był do 1990 roku. Z dniem 1 stycznia 2012 roku weszła w życie ustawa przywracająca po ponad dwudziestu latach  ten honorowy tytuł.

Działania podejmowane przez Cech świadczą o tym, że zaczął on dostosowywać swoje działania do współczesnych realiów. Mam nadzieję, że w przyszłości stanie się organizacją skupiającą również grupę młodych, wybitnych rękodzielników i aktywnie ich promującą w Polsce i za granicą.   

0 komentarze: